Порадник для БАТЬКІВ

"Читання - це маленьке віконце через яке дитина бачить світ..."


ЯК ПРИЩЕПИТИ ДИТИНІ ЩИРИЙ ІНТЕРЕС ДО НАВЧАННЯ

   Діти, які люблять навчатися, показують високі результати в школі та в подальшому житті. Це загальновідомий факт. Найкраще, що ми можемо дати своїм дітям – це прищепити їм інтерес до навчання.

Пам'ятайте: дитина народжена для того, щоб учитися

    Тільки подумайте, скількох речей дитина вчиться в перші два роки свого життя: отримати від дорослих бажане, ходити й говорити, посміхатися та хмуритися, спати вночі та гратися вдень, плескати в долоні, розважатися, тримати ложку, віддавати та брати. До 4-5 років більшість дітей вже знає кольори й цифри, уміє кататися на триколісному велосипеді, поводитися зі складними іграшками та спілкуватися з не менш складними людьми. Якщо в родині говорять на інших мовах, до 10 років дитина може засвоїти їх на рівні носія.
    Кожен новий день для дитини сповнений нових речей, яких потрібно навчитися. Якщо дитина не ізольована від навколишнього світу, кожного дня вона вчиться чогось нового й радіє новим досягненням. Поспостерігайте за дитиною, яка вирішила досягти успіху в чомусь – і ви зрозумієте, що таке справжня завзятість. Батькам не потрібно спеціально прищеплювати дитині бажання вчитися. Потрібно тільки переконатися, що це бажання в неї ніхто не відбив.

Як підтримувати інтерес дитини до навчання

Порада № 1. Захопіться навчанням самі
      Інтерес до нових знань, як і багато іншого, дитина переймає в батьків. Якщо ви любите дізнаватися щось нове, знаходити рішення різних завдань, розвивати нові навички – ваші діти теж полюблять це. Інтерес до нових знань заразливий. Показуйте своє захоплення новими відкриттями. Розповідайте про випадки, коли вам вдалося вирішити якусь важку задачу. Дозвольте дітям спостерігати за вашими зусиллями, коли ви створюєте або робите щось, і радістю від досягнення мети.
Порада № 2. Дослідіть разом з дітьми
     Діти допитливі від природи. Розвивайте в них цю цікавість, показуючи приклад. Висловлюйте своє здивування щодо того, як у природі все влаштовано. Серйозно ставтеся до запитань, які ставлять діти: шукайте інформацію в книгах або в Інтернеті. Дивіться разом з дітьми науково-популярні передачі по телевізору, обговорюйте побачене. Проводьте вдома експерименти. В Інтернеті можна знайти багато прикладів цікавих експериментів – як відбувається виверження вулкана, як за допомогою харчових продуктів можна спостерігати за хімічними процесами тощо. Присвятіть цьому кілька годин у вихідні, і дитині завжди буде цікаво дізнаватися щось нове.
Порада № 3. Читайте разом з дитиною
      Успішність дитини в школі багато в чому залежить від інтересу до навчання та навичок читання. Читайте дітям уголос. Читайте окремі сторінки разом або по черзі. Знайдіть книгу з цікавим сюжетом, яка спонукатиме вас читати розділ за розділом. Запишіть дітей до бібліотеки, кожного тижня беріть там нові книги. Коли діти зможуть читати самостійно, це стане для них можливістю дізнаватися щось нове та чудовою розвагою. Дітям, які вміють і люблять читати, легше дається навчання в молодших класах, де більшість завдань пов'язано з читанням.
Порада № 4. Тренуйте навички письма
     Навички письма не менш важливі для успішності дитини, ніж читання. Батьки завжди звертають увагу на момент, коли їх дитина навчилася писати своє ім'я. Але не зупиняйтеся на цьому. Розвивайте навички письма з раннього віку так само, як і навички читання. Наприклад, коли дитина ще маленька, попросіть її розповісти, що намальовано на її малюнку, щоб ви могли зробити підпис. Попросіть її продиктувати вам, що приємне відбулося з нею за день, і запишіть це у щоденник. Коли дитина вчиться писати букви, запропонуйте їй самій заповнювати цей щоденник. Так ви аналізуєте події, що відбулися за день, і надаєте їм цінність, записуючи їх. Крім того, ці щоденники в майбутньому можуть стати цінним спогадом про дитинство.
Порада № 5. Цікавтеся, що дитина вивчає в школі
      Діти в усьому беруть з нас приклад. Якщо ми виявляємо щиру цікавість до того, що дитина вчить у школі, інтерес з'явиться і в неї. Приділяйте небагато часу тому, щоб поговорити з нею про уроки. Цікавтеся, але не критикуйте. Обговоріть разом домашнє завдання. Поцікавтеся, як дитина збирається його виконувати. Ставте запитання, які вимагають розгорнутої відповіді. Не робіть завдання за неї – просто цікавтеся й підтримуйте.
Порада № 6. Організуйте дитині місце для навчання
       Неважливо, де дитина вчить уроки – на кухні чи у себе в кімнаті. Важливо, щоб у неї було достатньо місця й часу, щоб зробити завдання, і щоб під рукою було все необхідне для цього. Якщо ви виділяєте дитині місце й визначаєте час для виконання домашніх завдань, вона починає сприймати навчання серйозно. Коли вона вчить уроки, телевізор і мобільний телефон повинні бути вимкнені. Час від часу контролюйте процес: підтримуйте малюка, хваліть його за виконану роботу. Зацікавленість і підтримка батьків важлива для нього більше, ніж слова.


«ПІДКАЗОЧКИ» для батьків…



    Дані дослідження показують, що учні зазвичай гірше проходять стандартизоване тестування після літніх канікул, аніж перед ними. Чи можуть і чи потрібно батькам впливати на “літнє забування”?

ПОРАДИ ДИТЯЧОГО ЛІКАРЯ-ПСИХІАТРА,
ПСИХОТЕРАПЕВТА ТЕТЯНИ СКРИПНИК

1. Пам’ятати, що дитина – не мішок, який треба постійно напихати знаннями. Дітей здивувати важко. Їм потрібно щось таке, з чим вони ще не мали досвіду.

2. Канікули варто проводити так, щоб зберігати і формувати пізнавальний інтерес у дітей. Щоб запам’ятати інформацію, потрібно підкріпити її емоціями. А через позитивні емоції виникає бажання отримувати подібний досвід знову.
3. Показати дитині, який різноманітний навколишній світ. І робити це не тільки через екран смартфона чи комп’ютера. Так може бути, але це треба поєднувати з враженнями. Наприклад, відвідувати музеї, виставки, майстер-класи, подорожувати.
4. Бути прикладом. Адже діти не можуть навчитися чогось відмінного від того, що пропонують батьки. А світ зараз такий, що кожному по телефону – так, а сісти на велосипед і поїхати до найближчого парку – важко. Так само, якщо батьки не беруть до рук книжок або читають тільки пости у фейсбуці, не можна очікувати, що діти раптом візьмуться за читання.
5. Канікули повинні мати темп. Можливо, більш повільний і вільніший, але такий, що організовує дитину. Так є шанси, що дитина повернеться до школи не зовсім розслабленою і матиме менше труднощів з поверненням до навчання.
6. Пояснювати цінність знань через життєвий досвід. Якщо їдете за кордон – потрібна іноземна мова. Обираєте місто – це вже географія й історія. Якщо музей – треба знати, що там. Це розвиває.
7. Пам’ятати, що до сучасних дітей неможливо підходити зі старими догмами: “Сьогодні читаєш от стільки”, бо діти завжди запитають “для чого?”.

Поради від вчителя

1. На вихідних та канікулах дозволяти дітям  розвантажуватися. Хай діти поринуть у свої хоббі.
2. Фотографувати цікаві місця, пам’ятки культури і зробити колаж.
4. Доручати дітям обирати продукти, підраховувати вартість і розраховуватись у магазинах.
5. Виробити “домовленість”- читати 15-20 хвилин щодня.  
6.  При можливості, подорожувати



КІЛЬКА ІДЕЙ, ЯК ЦІКАВО І КОРИСНО ПРОВЕСТИ ЧАС:

Започаткуйте сімейний книжковий клуб

Оберіть книжку, прочитайте її всією сім’їєю і зберіться обговорити, що сподобалося, а що – ні. Ваша швидкість читання, очевидно, більша за швидкість дитини, тому це не забере багато часу, натомість створення такої спільної традиції спонукатиме дитину до розвитку критичного мислення.

Бібліотека – як частина планів на літо

У бібліотеках можуть проводитися літні книжкові клуби, читання та творчі заходи. Усі ці активності не дадуть розуму розслабитися.

Започаткуйте літню програму читання і переконайтеся, що дитина читає книжку, яка їй водночас цікава і є для неї викликом

Літнє читання важливе, але не завжди помічне. Наприклад, одне з досліджень (Kim and Guryan, 2010) показує, що літнє читання не мало жодного впливу на навички. Чому? Тому що діти, які брали участь у дослідженні, обирали книжки, які їм було легко читати.

Тому коли ви шукаєте книжку, дуже важливо переконатися, що дитина захоплена змістом, але також потрібно, щоб книжка знайомила з новими словами та ідеями.

Заохочуйте дітей спілкуватися з іншими

Нехай діти створять читацький чи письменницький клуб – це чудовий спосіб підвищити інтерес до занять.


Виділіть час на математику

Малоймовірно, що діти самостійно робитимуть щось, щоб не забути вивчене з математики. А практика тут дійсно має значення. І, все ж, ви навряд чи захочете проводити літні уроки чи перетворювати літо на виснажливий ряд розв’язування задач.

Існують дослідження, які показують, що учні можуть покращити довготермінові навички, коли вони практикують вивчене через кілька днів. Це не означає, що діти не повинні практикувати математичні навички частіше. Це лише свідчить про те, що можна підтримувати в пам’яті математичні факти впродовж літа, не приділяючи цьому увагу щодня.

Допомогти з математикою можуть додатки на смартфон. Підійдуть також настільні ігри, в яких потрібно хоча б порахувати кількість балів за хід.

Виберіться до музею, зоопарку чи на природу

Але не просто, щоб “відвідати”. Допоможіть дітям насолодитися практичним досвідом і розпочніть тематичні розмови.

Діти отримують більше знань з музеїв, якщо там є практичні активності.

Також допомагають запитання батьків, як діти розуміють те, що щойно побачили. Це можуть бути такі запитання: “Як ти думаєш, для чого використовувався цей пристрій? Як ти думаєш, з чого він зроблений? Як ти думаєш, як це – спати на цьому матраці?”.

В одному з досліджень йдеться, що дошкільнята більш невимушено концентрувалися на числах і лічбі після того, як батьки долучали їх до жартівливої розмови та ігор (Наприклад, “Скільки тут динозаврів? Порахуймо!”).

Оберіть для дитини літній STEM-табір, який концентрується на неформальному, практичному навчанні

Що робить навчальну програму табору хорошою? Практика на зразок конструювання, програмування, робототехніки чи наукових лабораторій. Усе це дозволяє дітям самостійно вирішувати проблеми.

Готуйте з дітьми

Готування – чудовий спосіб вивчити вимірювання і перетворення величин та дроби.

Найміть маленького планувальника

Якщо збираєтеся у відпустку – залучіть дитину до планування принаймні однієї частини подорожі. Дайте дитині карти та путівники – і побачите, як вона використовує свої навички, щоб скласти план.

Поїдьте у віртуальну відпустку

Якщо цього літа поїхати у справжню відпустку не вдасться – можете з допомогою інтернету спланувати з дитиною майбутню чи податися у віртуальну. У мережі є безліч віртуальних 3D-турів, а кожне місто має свій історичний сайт.


Похвала важлива, оскільки вона задовільняє важливу потребу у прийнятті дитини такою, яка вона є, незалежно ні від чого

І так, шановні батьки, вчимось "хвалити"

- Ти добре постарався...

- Ти не спасував, хоча тобі було нелегко

- У тебе серйозні наміри і це викликає повагу

- Ти дійсно довів, що здатний виконати це завдання


- Який у тебе цікавий підхід до цієї проблеми


- Мені сподобалось, як ти впорався...


- Ти вчинив дуже відповідально


- Мені сподобався шлях, яким ти скористався


- Це було вміло


- Ти чудово впорався із цією ситуацією тому, що ти .....


- Це було дуже сміливо (неперевершено тощо)


- Мені подобається, що ти піклуєшся про ...


- Тепер я можу довірити тобі більш складне завдання, бо .....


- Я пишаюсь, що ти вибрав саме цей шлях


- Я вдячний тобі за те, що ти виконав ....


- Як добре, що ти своєчасно згадав про ...


- Ти не злякався викликів, я пишаюсь тобою


- Ти сам дійшов правильного рішення

- Я радію за тебе, .... !






Якщо Ви хочете, щоб Ваша дитина виросла ГІДНОЮ людиною,  тоді читайте  й розмірковуйте…





Повчальний мультфільм 
               "Про дівчинку, яка нікого і ніщо не цінувала... "

                                                                                 Переглядаємо, обговорюємо 



Поради  для  зняття  стресу 

 


Важливо знати батькам про СОН дитини


 



  



  

  



Комментариев нет:

Отправить комментарий